Klocki z drewna – na czym polega ich fenomen?

Klocki drewniane – wszyscy się nimi bawili, bawią i będą bawić. Są to zabawki ponadczasowe. Co jest w nich takiego magicznego, że dostarczają radości już przez tyle pokoleń? Mimo swojej prostoty, a może dzięki niej, stymulują małych odkrywców do stworzenia coraz to nowych konstrukcji z drewnianych klocków. Na ich niewątpliwą korzyść przemawia to, że są ekologiczne, ładne, proste i kolorowe.

Jak można bawić się drewnianymi klockami?

Klocki drewniane dają nam nieskończenie wiele możliwości zabawy. Już bardzo małe dzieci, próbują ustawić choć jeden klocek na drugim – jest to wstęp do budowania wieży. Największą radość w tym okresie sprawia dziecku burzenie budowli zbudowanych przez rodzica. Okrzyk „BAAM!” i uśmiech na twarzy naszego szkraba – bezcenne. Gdy maluch opanuje pierwsze konstrukcje, zaczyna uczyć się kształtów i kolorów, oczywiście na drewnianych klockach. Następnie przychodzi czas na bardziej skomplikowane formy tzn. zamki lub mosty. Klocki te wspomagają naukę cyferek i literek, co przygotowuje dziecko do nauki czytania oraz liczenia. Elementy drewniane mogą posłużyć także jako liczmany, przy prostych rachunkach matematycznych. Zabawa takimi klockami rozwija w dziecku wyobraźnię, kreatywność. Dziecko ćwiczy również cierpliwość i skupienie przy precyzyjnym układaniu elementów. Nie raz konstrukcja zawali się przed czasem i trzeba zaczynać od początku. To tylko kilka najbardziej popularnych zastosowań drewnianych klocków. Wszystko zależy od naszego pomysłu – do czego można jeszcze wykorzystać klocki drewniane?

Jakie klocki drewniane wybrać

Klocki drewniane, jak każde inne zabawki muszą spełniać pewne kryteria bezpieczeństwa, posiadać certyfikat CE. Warto zawsze sprawdzić jakość zabawek kupowanych naszym dzieciom. Klocki powinny być wykonane ze 100% naturalnego drewna, bardzo dokładnie oszlifowane, aby nie miały żadnych zadziorów, dziur itp. Do barwienia kolorowych elementów powinny być użyte tylko naturalne bejce. Aby mieć pewność, że podczas zabawy nie odpryśnie jakiś toksyczny lakier, klocki powinny być nasączane naturalnymi pigmentami.

Decydując się na zakup takiej zabawki dla swojej pociechy, lub na prezent warto przeanalizować też inne cechy. Ważne w jakim wieku jest dziecko, dla młodszych wybierzmy klocki o większych, prostych kształtach, z których łatwiej będzie maluszkowi budować pierwsze konstrukcje. Dla starszych dzieci warto kupić zestaw z większą ilością i różnorodnością elementów, aby mogły powstać już skomplikowane budowle.

Drewniane klocki mają tak wiele zalet, że trudno je wszystkie tu wymienić. Nie ulega wątpliwości, że jest to obowiązkowa pozycja wśród zabawek każdego dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *